Nasz zespół

mgr Alicja Piechocka
Psycholog
Jestem psychologiem, na co dzień pracuję z dziećmi z niepełnosprawnościami oraz zaburzeniami wieku rozwojowego. Udzielam także konsultacji rodzicielskich.
Doświadczenie zdobyłam odbywając liczne staże oraz pracując m.in. w fundacjach, przedszkolach ogólnodostępnych i specjalnych oraz poradniach psychologicznych. Zajmuję się terapią dzieci z trudnościami adaptacyjnymi, zaburzeniami emocjonalnymi, dzieci z autyzmem, mózgowym porażeniem dziecięcym i rzadkimi zespołami genetycznymi oraz wczesnym wspomaganiem rozwoju w tym oceną rozwoju niemowląt.
Dodatkowo pracuję jako terapeuta komunikacji alternatywnej i wspomagającej.
Nieustannie doskonalę swoje umiejętności w zakresie diagnozowania i terapii zaburzeń rozwojowych. Ukończyłam wiele szkoleń i superwizji, głównie w zakresie wprowadzania alternatywnych i wspomagających metod komunikacji (AAC) oraz stymulacji rozwoju dzieci z wieloraką, głęboką niepełnosprawnością. Umiejętności terapeutyczne zdobyłam w Centrum Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach należącym do International Alliance of Solution Focused Teaching Institutes. Odbyłam również kursy z zakresu: metody Kids Skill’s Dam Radę!, terapii ręki, diagnozy funkcjonalnej dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną, diagnozy autyzmu i zespołu Aspergera oraz seksualności osób niepełnosprawnych.
W swojej pracy kieruję się głównie zasadami nurtu niedyrektywnego oraz podejścia skoncentrowanego na rozwiązaniu. W moim gabinecie zazwyczaj króluje styl responsywny i oczywiście zabawa. Uważam, że takie podejście pozwala stworzyć atmosferę sprzyjającą nawiązaniu pełnej zaufania relacji.
Praca z dziećmi i ich rodzicami daje mi ogromną satysfakcję. To od dzieci uczę się najwięcej. Wyznaję zasadę, że każde dziecko, bez względu na wiek, umiejętności i sposób komunikowania się ma nam ważną historię do opowiedzenia. Zapraszam do siebie wszystkie dzieci, te malutkie i te większe oraz rodziców, których niepokoi rozwój swojej pociechy.
Poza pracą zawodową interesuję się także kryminologią oraz psychologią penitencjarną. Uwielbiam zwierzęta, w związku z czym każdą wolną chwilę spędzam z moim psem, nierzadko także z jego czworonożnymi przyjaciółmi 🙂