fbpx Rehabilitacja po cesarskim cięciu Warszawa | Medi Home Care
 • info@medihomecare.pl
 • 22 690 00 90

Rehabilitacja po cesarskim cięciu Warszawa

 

Cesarskie cięcie to zabieg operacyjnego rozwiązania ciąży, który jest jednocześnie najczęściej wykonywaną operacją położniczo-ginekologiczną. Pozostaje po nim blizna, która może przyczynić się do wielu dolegliwości. Rehabilitacja po cesarskim cięciu ma na celu przywrócenie prawidłowej ruchomości blizny, jej elastyczności oraz zapobiegnięcie zrośnięciu blizny z tkankami.

 

 

Jak powstaje blizna po cesarskim cięciu i do czego może prowadzić?

 

Rozwiązanie ciąży poprzez cesarskie cięcie pozostawia po sobie bliznę, która może prowadzić do pewnych problemów i być przyczyną wielu dolegliwości. Podczas cesarskiego cięcia przecięciu ulegają powłoki brzuszne, w tym skóra, tkanka podskórna, powięź powierzchniowa oraz macica. Mięśnie brzucha są z kolei rozsuwane na boki, co wiąże się z przerwaniem ciągłości powięzi. Ta stanowi pewnego rodzaju rusztowanie dla wszystkich narządów ciała i ma bezpośredni wpływ na ich funkcjonowanie. W następstwie przecięcia powstaje blizna, która jest częścią naturalnego procesu gojenia oraz regeneracji skóry.

Może jednak przyczynić się ona do różnego rodzaju problemów. Powstanie zrostów, ograniczenie ruchomości skóry i ruchomości wszystkich tkanek połączonych z obszarem blizny może być przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Brak mobilizacji blizny po cesarskim cięciu czy jej nieprawidłowe gojenie może przełożyć się nie tylko na odczuwanie bólu i ciągnięcia w okolicy cięcia, ale także zmiany postawy ciała, bólów kręgosłupa, nadmiernego napięcia mięśni dna miednicy czy chociażby uciążliwych migren. Skuteczną metodą zapobiegania powikłaniom czy dolegliwościom bólowym jest w tym przypadku rehabilitacja po cesarskim cięciu.

 

 

Rehabilitacja blizny po cesarskim cięciu – trzy fazy formowania blizny

 

Rehabilitacja po cesarskim cięciu ma na celu przywrócenie prawidłowej ruchomości blizny, a także oddzielenie jej od otaczających ją tkanek. Odpowiednio wczesna rehabilitacja po cesarskim cięciu ma kluczowe znaczenie w profilaktyce i zapobieganiu ewentualnym późniejszym powikłaniom. To, co jednak najistotniejsze to fakt, że rehabilitacja po cesarskim cięciu powinna być uzależniona od tak zwanej fazy blizny czy etapów formowania się blizny. Wyróżnia się trzy takie fazy:

 

 • FAZA I – faza zapalenia
 • FAZA II – faza rozrostu i angiogenezy
 • FAZA III – faza modelowania/przebudowy

 

Pierwsza z nich, czyli faza zapalenia trwa od 2 do 7 dni po operacji. Jest to czas, kiedy trwa proces zapalny i należy unikać samodzielnego mobilizowania blizny. Nieumiejętna praca z blizną może utrudniać gojenie, a co gorsza – skutkować nawet rozejściem się rany. Kolejnym – drugim etapem – jest faza rozrostu będąca czasem naprawy tkanek i tworzenia się nowych naczyń włosowatych oraz regeneracji tych uszkodzonych. Trwa on od 6 do 8 tygodnia po operacji. Jednocześnie jest to faza, która ma kluczowe znaczenie w budowaniu wytrzymałości mechanicznej blizny. Ostatnia faza, nazywana fazą modelowania i przebudowy blizny to faza, która może trwać nawet do dwóch lat po operacji. Stanowi ona podstawową część całego procesu gojenia, podczas której zachodzi przebudowa blizny.

 

Warto zaznaczyć, że w przypadku prawidłowego procesu gojenia, uszkodzona skóra po cesarskim cięciu odzyska jedynie 80 proc. wytrzymałości. Nigdy nie będzie tak mocna, jak zdrowa skóra.

 

Zespół popunkcyjny po cc

Rehabilitacja jest szczególnie wskazana u kobiet, którym towarzyszy zespół popunkcyjny po cc – powikłanie, którego przyczyną może być obniżenie ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego występujące po podaniu przed zabiegiem znieczulenia zewnątrzoponowego i punkcji lędźwiowej. Zwykle objawy pojawiają się w ciągu 48 godzin i bywają dość uciążliwe. Dolegliwości mogą utrzymywać się nawet do dwóch tygodni, dlatego warto je skonsultować ze specjalistą, który zaproponuje bezpieczne środki łagodzące.

W wielu przypadkach podjęcie rehabilitacji może znacząco wspomóc powrót do zdrowia i pełnej funkcjonalności, dzięki ukierunkowanej na indywidualne potrzeby fizycznej i psychicznej rekonwalescencji. Należy jednak pamiętać, że proces ten wymaga czasu i cierpliwości. Kluczowe jest, aby słuchać swojego ciała i nie obciążać organizmu przedwcześnie. Współpraca z profesjonalnym zespołem i ścisłe przestrzeganie zaleceń jest najlepszym sposobem na zapewnienie zdrowego i szybkiego powrotu do zdrowia oraz skuteczne zarządzanie objawami u kobiet, u których wystąpił zespół popunkcyjny po cc.

Rehabilitacja po cesarskim cięciu – kiedy jest odpowiedni czas na rozpoczęcie?

 

Z punktu widzenia formowania się blizny po cesarskim cięciu najważniejszym okresem jest faza II, gdy rana jest już całkowicie zagojona i może zostać podjęta rehabilitacja po cesarskim cięciu i modelowanie blizny. Celem terapii jest optymalne uelastycznienie blizny oraz przywrócenie pełnej ruchomości okolicznym tkankom. W tym celu fizjoterapeuci stosują przede wszystkim techniki skupione na mobilizacji blizny, techniki mięśniowo-powięziowe czy kinesiology taping, czyli tak zwane plastrowanie dynamiczne.

 

To, co jednak ważne – rehabilitacja po cesarskim cięciu oprócz pracy z fizjoterapeutą, powinna obejmować także autoterapię, poprzez którą Pacjentka będzie mogła samodzielnie mobilizować bliznę. Efektem samodzielnej pracy i współpracy z fizjoterapeutą będzie blizna, która nie wystaje ponad linię skóry, ani nie zapada się w głąb brzucha. Co istotne – rehabilitacja po cesarskim cięciu rozpoczęta na przykład w III fazie również będzie miała wpływ na poprawę wyglądu blizny czy zapobiegnie ewentualnym powikłaniom w przyszłości, jednak może okazać się już nieco mniej skuteczna, a przede wszystkim o wiele dłuższa i bardziej wymagająca.

 

Warto pamiętać, że choć szacunkowo III etap modelowania blizny może trwać nawet do dwóch lat po operacji, jeśli rehabilitacja po cesarskim cięciu nie przyniesie w tym czasie zadowalających efektów – blizna nadal swędzi czy jest twarda – należy w dalszym ciągu z nią pracować. Na końcu drogi stoi przywrócenie wszystkich dysfunkcji będących wynikiem rozwiązania ciąży poprzez cesarskie cięcie.

 

 

Rehabilitacja po cięciu cesarskim – Warszawa

 

W Medi Home Care rehabilitacja po cesarskim cięciu poprzedzona jest diagnostyką, która obejmuje badanie blizny i jej ocenę. Pod uwagę bierze się nie tylko sam wygląd blizny, ale także jej ruchomość, tkliwość czy przesuwalność względem innych tkanek. Fizjoterapeuta indywidualnie dopasuje przebieg leczenia, uzależniając go od stanu Pacjentki, etapu gojenia i stanu blizny. Poinstruuje i nauczy, w jaki sposób Pacjentka może sama pracować z problematycznym obszarem. Pamiętajmy, że regularna praca z fizjoterapeutą oraz sumienna rehabilitacja po cesarskim cięciu pozwoli kobiecie na szybszy powrót do sprawności fizycznej i poprawia wygląd blizny, a co najważniejsze – pozwoli uniknąć wielu dolegliwości bólowych czy problemów związanych z samą operacją.

close
Oddzwonię do Ciebie!


  * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
  lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
  Zostaw numer
  Oddzwonimy!
  Skip to content