fbpx Rehabilitacja po endoprotezie biodra Warszawa | Medi Home Care
 • info@medihomecare.pl
 • 22 690 00 90

Rehabilitacja po endoprotezie biodra Warszawa

 Rehabilitacja po endoprotezie biodra odgrywa kluczową rolę w powrocie Pacjenta do pełni zdrowia. Terapia ma na celu odzyskanie ruchomości stawu, wzmocnienie mięśni, poprawę koordynacji ruchowej oraz stopniowy powrót do wykonywania codziennych czynności. Rozpoczęta może być już w pierwszych dniach po zabiegu, jednak jej plan i zakres ustalany jest indywidualnie w stosunku do każdego Pacjenta.  

Co to jest endoproteza stawu biodrowego i kiedy jest zalecana?

 Staw biodrowy stanowi połączenie kości miednicznej z kością udową. Jego zadaniem jest utrzymanie ciała w pozycji pionowej, przenoszenie ciężaru ciała z tułowia na nogi i umożliwienie sprawnego poruszania się. Zniszczenie powierzchni stawowych chociażby w wyniku choroby zwyrodnieniowej stawu, dysplazji rozwojowej, jałowej martwicy głowy kości udowej czy w wyniku przebytych urazów, może powodować uciążliwy ból, sztywność stawu czy ograniczenie jego ruchomości.   W pierwszym etapie choroby stosuje się leczenie zachowawcze, jednak jeśli nie przyniesie ono oczekiwanych efektów, a ból utrudnia codzienne funkcjonowanie i uniemożliwia normalną aktywność, zalecane jest leczenie operacyjne. Wówczas przeprowadza się endoprotezoplastykę, która polega na zastąpieniu zmienionego chorobowo stawu, sztucznym implantem. Wymiana stawu biodrowego jest pierwszym krokiem do przywrócenia Pacjentowi pełnej mobilności i umożliwienia sprawnego poruszania się. Nieodłącznym elementem terapii jest jednak rehabilitacja po endoprotezie biodra, która odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia.  

Kiedy rehabilitacja powinna zostać rozpoczęta?

 Poszukując odpowiedzi na pytanie, kiedy rehabilitacja po endoprotezie biodra powinna zostać rozpoczęta, warto wspomnieć, że jednym z etapów przygotowujących Pacjentów do zabiegu jest rehabilitacja przedoperacyjna, której celem jest wzmocnienie mięśni kończyn oraz ogólne ćwiczenia kondycyjne rozluźniające i przeciwbólowe. Natomiast właściwa rehabilitacja po endoprotezie biodra może zostać rozpoczęta już drugiego dnia po zabiegu.   Wówczas Pacjent, który jeszcze nie wstaje z łóżka powinien wykonywać proste ruchy kończyną tak, by nie doszło do powstania przykurczy i zakrzepów. Zazwyczaj podczas 2-3 doby po zabiegu, można rozpocząć pionizowanie Pacjenta i właściwe ćwiczenia. Co jest jednak niezwykle ważne, rehabilitacja i jej plan powinny być ściśle dopasowane do potrzeb Pacjenta. Specjaliści w Medi Home Care biorąc pod uwagę przyczyny operacji stawu, Twój wiek oraz ogólną kondycję, zaproponują indywidualnie dopasowany do Twoich potrzeb program rehabilitacyjny. Na każdym kroku możesz liczyć na wsparcie naszego zespołu.  

Ile trwa rehabilitacja po endoprotezie biodra?

 Każdy przypadek jest indywidualny, a każdy Pacjent inny. Wyróżnia się innymi potrzebami czy możliwościami. Dlatego na pytanie: “ile trwa rehabilitacja po endoprotezie biodra” nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W przypadku jednego Pacjenta może ona wynosić kilka miesięcy, natomiast innemu powrót do pełnej sprawności może zająć nawet rok. To dlatego bardzo ważne jest dopasowanie intensywności ćwiczeń do indywidualnych możliwości, kondycji Pacjenta i sprawności mięśniowej.  

Rehabilitacja poszpitalna po endoprotezie biodra – na czym polega?

 Rehabilitacja poszpitalna po endoprotezie biodra jest konieczna do odzyskania pełnej sprawności i powinna stanowić kontynuację rozpoczętej rehabilitacji na oddziale ortopedycznym, podobnie jak rehabilitacja po endoprotezie kolana. To tutaj właśnie wsparciem i pomocą służą specjaliści Medi Home Care, którzy w warunkach domowych podejmą pracę z Pacjentem, ucząc go jednocześnie funkcjonowania z endoprotezą oraz przygotowując go do powrotu do samodzielności i pełnej mobilności.   Rehabilitacja po endoprotezie biodra ma także przyczynić się do odzyskania siły funkcjonalnej, wzmocnienia napięcia mięśniowego w kończynach dolnych, rozluźnienia przykurczonych mięśni czy poprawy trzymania równowagi. Wszelkiego rodzaju ćwiczenia mają pomóc odtworzyć czucie ułożenia oraz ustawienia kończyny i nacisk jej na staw.  Na początkowym etapie, do nauki chodzenia wykorzystuje się balkonik rehabilitacyjny, a następnie prowadzone są ćwiczenia w oparciu o kule.   

Jaka rehabilitacja po endoprotezie biodra? Warszawa

 Tak, jak wspomnieliśmy, rehabilitacja powinna zostać rozpoczęta nawet następnego dnia po operacji. Jeszcze na oddziale, zanim Pacjent podejmie próby pionizacji, musi nauczyć się siadać, wstawać czy podnosić się w taki sposób, by przyjąć odpowiednie ustawienie operowanej kończyny. Rehabilitacja po operacji powinna być natomiast kontynuowana bezpośrednio po opuszczeniu oddziału. Ciągłość ćwiczeń jest w tym przypadku kluczem do sukcesu.   W takiej sytuacji, profesjonalne usługi medyczne i opiekuńcze w warunkach domowych oferuje Pacjentom właśnie Medi Home Care. Profesjonalny zespół fizjoterapeutów zadba o to, by Pacjent miał zapewnioną troskliwą opiekę na każdym etapie rehabilitacji, a plan ćwiczeń został jak najlepiej dopasowany do jego indywidualnych potrzeb. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, potrzebujesz merytorycznego wsparcia specjalisty, lekarze Medi Home Care pozostają do Twojej dyspozycji.  
close
Oddzwonię do Ciebie!


  * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
  lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
  Zostaw numer
  Oddzwonimy!
  Skip to content