fbpx Rehabilitacja po endoprotezie biodra Warszawa | Medi Home Care
  • info@medihomecare.pl
  • 22 690 00 90

Rehabilitacja po endoprotezie biodra Warszawa

 

Rehabilitacja po endoprotezie biodra odgrywa kluczową rolę w powrocie Pacjenta do pełni zdrowia. Terapia ma na celu odzyskanie ruchomości stawu, wzmocnienie mięśni, poprawę koordynacji ruchowej oraz stopniowy powrót do wykonywania codziennych czynności. Rozpoczęta może być już w pierwszych dniach po zabiegu, jednak jej plan i zakres ustalany jest indywidualnie w stosunku do każdego Pacjenta. 

 

Co to jest endoproteza stawu biodrowego i kiedy jest zalecana?

 

Staw biodrowy stanowi połączenie kości miednicznej z kością udową. Jego zadaniem jest utrzymanie ciała w pozycji pionowej, przenoszenie ciężaru ciała z tułowia na nogi i umożliwienie sprawnego poruszania się. Zniszczenie powierzchni stawowych chociażby w wyniku choroby zwyrodnieniowej stawu, dysplazji rozwojowej, jałowej martwicy głowy kości udowej czy w wyniku przebytych urazów, może powodować uciążliwy ból, sztywność stawu czy ograniczenie jego ruchomości.

 

 

W pierwszym etapie choroby stosuje się leczenie zachowawcze, jednak jeśli nie przyniesie ono oczekiwanych efektów, a ból utrudnia codzienne funkcjonowanie i uniemożliwia normalną aktywność, zalecane jest leczenie operacyjne. Wówczas przeprowadza się endoprotezoplastykę, która polega na zastąpieniu zmienionego chorobowo stawu, sztucznym implantem. Wymiana stawu biodrowego jest pierwszym krokiem do przywrócenia Pacjentowi pełnej mobilności i umożliwienia sprawnego poruszania się. Nieodłącznym elementem terapii jest jednak rehabilitacja po endoprotezie biodra, która odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia. 

 

Kiedy rehabilitacja powinna zostać rozpoczęta?

 

Poszukując odpowiedzi na pytanie, kiedy rehabilitacja po endoprotezie biodra powinna zostać rozpoczęta, warto wspomnieć, że jednym z etapów przygotowujących Pacjentów do zabiegu jest rehabilitacja przedoperacyjna, której celem jest wzmocnienie mięśni kończyn oraz ogólne ćwiczenia kondycyjne rozluźniające i przeciwbólowe. Natomiast właściwa rehabilitacja po endoprotezie biodra może zostać rozpoczęta już drugiego dnia po zabiegu.

 

 

Wówczas Pacjent, który jeszcze nie wstaje z łóżka powinien wykonywać proste ruchy kończyną tak, by nie doszło do powstania przykurczy i zakrzepów. Zazwyczaj podczas 2-3 doby po zabiegu, można rozpocząć pionizowanie Pacjenta i właściwe ćwiczenia. Co jest jednak niezwykle ważne, rehabilitacja i jej plan powinny być ściśle dopasowane do potrzeb Pacjenta. Specjaliści w Medi Home Care biorąc pod uwagę przyczyny operacji stawu, Twój wiek oraz ogólną kondycję, zaproponują indywidualnie dopasowany do Twoich potrzeb program rehabilitacyjny. Na każdym kroku możesz liczyć na wsparcie naszego zespołu. 

 

Ile trwa rehabilitacja po endoprotezie biodra?

 

Każdy przypadek jest indywidualny, a każdy Pacjent inny. Wyróżnia się innymi potrzebami czy możliwościami. Dlatego na pytanie: “ile trwa rehabilitacja po endoprotezie biodra” nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W przypadku jednego Pacjenta może ona wynosić kilka miesięcy, natomiast innemu powrót do pełnej sprawności może zająć nawet rok. To dlatego bardzo ważne jest dopasowanie intensywności ćwiczeń do indywidualnych możliwości, kondycji Pacjenta i sprawności mięśniowej. 

 

Rehabilitacja poszpitalna po endoprotezie biodra – na czym polega?

 

Rehabilitacja poszpitalna po endoprotezie biodra jest konieczna do odzyskania pełnej sprawności i powinna stanowić kontynuację rozpoczętej rehabilitacji na oddziale ortopedycznym, podobnie jak rehabilitacja po endoprotezie kolana. To tutaj właśnie wsparciem i pomocą służą specjaliści Medi Home Care, którzy w warunkach domowych podejmą pracę z Pacjentem, ucząc go jednocześnie funkcjonowania z endoprotezą oraz przygotowując go do powrotu do samodzielności i pełnej mobilności.

 

 

Rehabilitacja po endoprotezie biodra ma także przyczynić się do odzyskania siły funkcjonalnej, wzmocnienia napięcia mięśniowego w kończynach dolnych, rozluźnienia przykurczonych mięśni czy poprawy trzymania równowagi. Wszelkiego rodzaju ćwiczenia mają pomóc odtworzyć czucie ułożenia oraz ustawienia kończyny i nacisk jej na staw.  Na początkowym etapie, do nauki chodzenia wykorzystuje się balkonik rehabilitacyjny, a następnie prowadzone są ćwiczenia w oparciu o kule.  

 

Rehabilitacja po endoprotezie biodra – rodzaje ćwiczeń

Regularne ćwiczenia przywracające siłę i mobilność stawu biodrowego oraz stopniowy powrót do codziennych czynności to kluczowe kwestie pozwalające na odzyskanie sprawności. W zależności od predyspozycji oraz potrzeb pacjenta rehabilitacja po endoprotezie biodra może niekiedy się różnić, jednak zwykle obejmuje podobny zakres aktywności wspierających mobilność i wytrzymałość. Należy jednak pamiętać, że pełny powrót do zdrowia po operacji endoprotezy stawu biodrowego może zająć wiele miesięcy, ponieważ mięśnie potrzebują czasu, aby się zregenerować i odpowiednio wzmocnić. Ważne, aby ćwiczenia były wykonywane pod nadzorem wykwalifikowanego terapeuty, który dostosuje program ćwiczeń do stanu zdrowia, indywidualnych potrzeb i możliwości każdego pacjenta.

 

Nauka prawidłowego poruszania się

Wkrótce po operacji endoprotezy pacjent może zacząć chodzić na krótkie odległości i wykonywać lekkie codzienne czynności, ponieważ wczesne podjęcie aktywności pozwala przyspieszyć proces regeneracji. Nauka prawidłowego poruszania się za pomocą balkonika, a następnie przy pomocy dwóch i jednej kuli lub laski umożliwia szybkie odzyskanie samodzielności oraz przywrócenie prawidłowego wzorca ruchowego. Ważne, aby pacjent pamiętał o wygodnej pozycji i równomiernym rozłożeniu ciężaru ciała na narzędziach pomocniczych oraz dostosowaniu długości kroku i prędkości do swoich możliwości.

 

Ćwiczenia pooperacyjne

Rehabilitacja po endoprotezie biodra to sposób na przywrócenie sprawności oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych związanych z procesem gojenia pooperacyjnego. Jeśli stan zdrowia pacjenta jest dobry, niemal natychmiast po operacji może on rozpocząć pracę, która ma na celu wzmocnienie mięśni kończyn dolnych oraz naukę wykonywania ruchów w bezpieczny sposób. Odpowiednio dobrane przez specjalistę ćwiczenia pomogą zwiększyć krążenie w nogach i stopach, co istotnie wpłynie na profilaktykę zakrzepów krwi, wzmocni mięśnie i poprawi zakres ruchu w stawie biodrowym.

 

Wczesna aktywność

Rehabilitacja stawu biodrowego w pierwszej dobie po zabiegu zwykle polega na prostych ćwiczeniach, które nie obciążają zbytnio operowanego miejsca. Pacjent wykonuje ruchy rotacyjne oraz wahadłowe w stawie skokowym, odwodzenie i przywodzenie stawu biodrowego, zginanie biodra i kolana z podparciem stopy oraz napięcia mięśni pośladków i mięśnia czworogłowego uda. Ćwiczenia mogą być wykonywane na leżąco, siedząco lub w pozycji stojącej pod nadzorem terapeuty. Zalecana częstotliwość ćwiczeń waha się od 3 do 4 dziennie w seriach po około 10 powtórzeń.

 

Bardziej zaawansowane ćwiczenia

Jeśli stan zdrowia pacjenta na to pozwala, rehabilitacja po endoprotezie biodra może obejmować bardziej zaawansowane techniki. Specjalista instruuje pacjenta, jak wykonywać ćwiczenia pionizujące i wspiera go, aby zachować maksymalny stopień bezpieczeństwa i nie spowodować pogorszenia stanu zdrowia przez nadmierne obciążenie. Ważne jest odpowiednie wzmacnianie mięśni stabilizujących staw biodrowy i poprawa równowagi, które istotnie wpłyną na odpowiednią pozycję ciała. Z kolei ćwiczenia rozciągające wspierają elastyczność tkanek i mogą obejmować rozciąganie mięśni biodrowo-lędźwiowych, mięśni pośladkowych i łydek. Bardziej zaawansowane techniki to ćwiczenia aerobowe, na przykład jazda na rowerze czy chód na bieżni. Ich regularne powtarzanie pomaga w odzyskaniu kondycji fizycznej, wspiera krążenie krwi oraz pozwala utrzymać siłę i mobilność. Doskonałą aktywnością wzmacniającą i wytrzymałościową, która wymaga także elastyczności, jest wchodzenie i schodzenie po schodach. Początkowo pacjent będzie potrzebował do tego poręczy oraz innych form pomocy, jednak z czasem jego stabilność i możliwości ulegną znacznej poprawie.

 

Samodzielna praca w domu

Fizjoterapeuta zaleca także szereg ćwiczeń do wykonania samodzielnie w domu – ważne, aby pacjent podczas odzyskiwania sił, zachowywał szczególną ostrożność i w razie potrzeby korzystał z narzędzi pomocniczych (opierał się o ścianę, stabilne krzesło, przymocowane meble czy drążek).

 

Jaka rehabilitacja po endoprotezie biodra? Warszawa

 

Tak, jak wspomnieliśmy, rehabilitacja powinna zostać rozpoczęta nawet następnego dnia po operacji. Jeszcze na oddziale, zanim Pacjent podejmie próby pionizacji, musi nauczyć się siadać, wstawać czy podnosić się w taki sposób, by przyjąć odpowiednie ustawienie operowanej kończyny. Rehabilitacja po operacji powinna być natomiast kontynuowana bezpośrednio po opuszczeniu oddziału. Ciągłość ćwiczeń jest w tym przypadku kluczem do sukcesu.

 

W takiej sytuacji, profesjonalne usługi medyczne i opiekuńcze w warunkach domowych oferuje Pacjentom właśnie Medi Home Care. Profesjonalny zespół fizjoterapeutów zadba o to, by Pacjent miał zapewnioną troskliwą opiekę na każdym etapie rehabilitacji, a plan ćwiczeń został jak najlepiej dopasowany do jego indywidualnych potrzeb. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, potrzebujesz merytorycznego wsparcia specjalisty, lekarze Medi Home Care pozostają do Twojej dyspozycji. 

 

close
Oddzwonię do Ciebie!


    * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
    lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
    Zostaw numer
    Oddzwonimy!
    Skip to content