fbpx
 • info@medihomecare.pl
 • 22 690 00 90

Choroby cywilizacyjne: osteoporoza

„Cichy złodziej kości” to określenie doskonale opisujące chorobę zwaną osteoporozą. Według National Institute of Health Consensus Development Panel (2001) osteoporoza to choroba tkanki kostnej charakteryzująca się obniżeniem wytrzymałości kości, co prowadzi do zwiększenia ryzyka złamań. Choroba rozwija się długo i podstępnie. W Polsce zagrożonych jej wystąpieniem jest prawdopodobnie aż 9 milionów osób, które najczęściej dowiadują się o chorobie dopiero gdy dojdzie do złamania. Dlatego w walce z osteoporozą niezmiernie ważna jest profilaktyka.

Symptomy – na co zwrócić uwagę?

Osteoporoza w większości przypadków przebiega bezobjawowo lub występujące objawy są niespecyficzne, przynajmniej we wczesnych fazach rozwoju choroby.  Jest to schorzenie rozwijające się powoli w ciągu wielu lat. W zaawansowanym stadium objawami są złamania: nadgarstka, kości udowej, kręgów kręgosłupa i znacznie rzadziej występujące złamania żeber. Warto podkreślić, że do złamań osteoporotycznych dochodzi bez wyraźnych przyczyn, są to tzw. złamania samoistne. Zaleca się, aby osoby znajdujące się w grupie ryzyka, profilaktycznie wykonywały  badanie diagnostyczne, które pozwala wykryć osteoporozę w jej stadium bezobjawowym.

Diagnoza

Najczęściej stosowanymi metodami pomocnymi w diagnozowaniu osteoporozy są różnego rodzaju testy biochemiczne i badania obrazowe (radiologiczne, densytometryczne). Badanie RTG jest  najpopularniejszą i najtańszą metodą umożliwiającą diagnozę. Niestety jej podstawową wadą jest fakt, że znaczące ubytki wywołane chorobą widać dopiero, gdy przekroczą 30 proc. masy kostnej. Ograniczona efektywność metody jest spowodowana także współistnieniem innych zmian zwyrodnieniowych kości, co ma często miejsce u osób w podeszłym wieku. Densytometria jest obecnie podstawowym badaniem umożliwiającym rozpoznanie osteoporozy. Metoda ta umożliwia dokładne i precyzyjne zmierzenie masy kostnej. W efekcie możliwe jest stworzenie komputerowego obrazu struktury kości.

Uzyskany wynik pozwala ocenić ryzyko zachorowania, potwierdzić lub wykluczyć osteoporozę i zmierzyć stopień jej zaawansowania. Do właściwej oceny ryzyka złamań zaleca się wykonanie badania, które obejmuje kręgosłup lędźwiowy oraz szyjkę kości udowej. Densytometria kręgosłupa ocenia bowiem najlepiej wczesne zmiany okołomenopauzalne, których nie widać w szyjce kości udowej. Badanie szyjki kości udowej natomiast pozwala ocenić ryzyko złamań kości długich.

Profilaktyka

Działania profilaktyczne mogą okazać się niezwykle skuteczne i należy je rozważyć szczególnie u osób, które znajdują się w grupie ryzyka.  Aby zminimalizować możliwość wystąpienia choroby należy:

 • odstawić używki,
 • podnieść aktywność fizyczną,
 • dostarczyć należytą ilość wapnia w diecie (suplementy),
 • oraz profilaktycznie, oprócz wyżej wymienionych czynności, należy wykonywać badanie densytometryczne raz na 3 lata.
|

Leave a comment

close
Oddzwonię do Ciebie!


  * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
  lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
  Zostaw numer
  Oddzwonimy!
  Skip to content