Porażenie mózgowe
Porażenie mózgowe jest to choroba o podłożu neurologicznym, której objawy związane są z zaburzeniami ruchowymi i postawy. Przyczyną jest uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. Jest to choroba nieuleczalna o charakterze niepostępującym. Stopień niepełnosprawności w tej jednostce chorobowej jest bardzo zróżnicowany.
Porażenie mózgowe – przyczyny
Do choroby dochodzi na skutek nieprawidłowego wykształcenia struktur mózgu, czego główne przyczyny to:
- niedotlenienie lub niedokrwienie płodu
- wady wrodzone
- niska masa urodzeniowa
- przedwczesny poród
- infekcje
- urazy
Porażenie mózgowe – objawy
Choroba niesie za sobą następujące objawy:
- problemy z oddychaniem, jedzeniem, porozumiewaniem się oraz poruszaniem
- zaburzenia umysłowe
- padaczka
- drgawki
W ustaleniu rozpoznania choroby główną rolę pełni neurolog. W wywiadzie zbiera dane z okresu ciąży, porodu, całego okresu okołoporodowego, początkowych miesięcy życia dziecka oraz jego rozwoju. Wykonuje się również badania obrazowe mózgu.
Rehabilitacja w mózgowym porażeniu dziecięcym
Rehabilitacja w mózgowym porażeniu dziecięcym jest dostosowana do pacjenta i jego potrzeb. W usprawnianiu stosuje się metody neurorozwojowe takie jak metoda NDT-Bobath czy metoda rehabilitacji ruchowej wg Vojty. Metoda integracji sensorycznej stymuluje poszczególne narządy zmysłów oraz uczy prawidłowej reakcji na bodźce zewnętrzne. Dodatkowo, kinezyterapia dostosowana do możliwości pacjenta czy zastosowanie zaopatrzenia ortopedycznego wspiera funkcje stawów oraz tkanek miękkich.
Mózgowe porażenie może przyjmować postać która jedynie w niewielkim stopniu utrudnia pacjentowi funkcjonowanie a może też być zespołem objawów nasilonych na tyle, że uniemożliwia samodzielność. Należy prowadzić zintegrowaną terapie na której czele stoi odpowiednia, celowana rehabilitacja.
Leave a comment