Masaż pleców może przybrać jedną z dwóch form: leczniczą lub relaksacyjną. O ile do wykonania masażu leczniczego powinny być wyraźne wskazania, o tyle masaż relaksacyjny jest zalecany każdemu, nie tylko osobom mającym problemy z kręgosłupem. Zabieg ten pozwala odprężyć się i wyciszyć, a także rozładować stres i ukoić nerwy. Niestety nie każdy wie, jak zrobić relaksacyjny masaż pleców w prawidłowy sposób, a błędnie wykonywane ruchy mogą być nieprzyjemne, co uniemożliwi regenerację.
Spis treści
W dalszej części artykułu zdradzamy techniki masażu relaksacyjnego. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu artykułu każdy będzie wiedział, jak wykonać masaż relaksacyjny pleców i z przyjemnością zrobi go komuś bliskiemu.
Relaksacyjny masaż pleców – co będzie potrzebne?
Zanim przejdziemy do wykonywania masażu, zadbajmy o idealne warunki. Podłoże do masażu nie powinno być zbyt twarde ani zbyt miękkie. W wybranym miejscu można rozłożyć miękki koc lub ręcznik, co zapewni przede wszystkim osobie masowanej dodatkowy komfort. Warto zadbać też o nastrój i włączyć ulubioną muzykę oraz zapalić pachnące świeczki. Do wykonania masażu przydać się może oliwka do ciała, olejek eteryczny, nawilżające mleczko do ciała lub zwykły balsam. Dobrze jest mieć pod ręką także chusteczki lub ręcznik.
Masaż relaksacyjny pleców – krok po kroku
Poprośmy osobę masowaną, aby położyła się na brzuchu, a ręce ułożyła wzdłuż tułowia, ewentualnie nad głową, ale nie pod nią, by zachowana została prosta linia kręgosłupa. Głowę powinna ułożyć tak, aby było jej wygodnie. Dla zwiększenia wygody pod stawy skokowe można podłożyć wałeczek ze zwiniętego ręcznika a pod brzuch płaską poduszkę.
Masaż ten, podobnie jak masaż leczniczy można wykonywać w pozycji stojącej lub siedzącej, jak nam wygodnie. Przed rozpoczęciem masażu warto jeszcze ogrzać dłonie, jeśli są zimne. Pierwsze ruchy powinny być delikatne, tak aby przyzwyczaić skórę do dotyku. Masaż zawsze wykonuje się w stronę serca.
Masaż relaksacyjny pleców zaczynamy i kończymy głaskaniem. Na początku jego zadaniem jest pobudzić organizm, a na koniec wyciszyć. Głaskanie można wykonywać całymi dłońmi (ich wewnętrzną stroną) lub opuszkami palców.
Zaczynamy od głaskania, stosując ruchy podłużne, okrężne pośladków i grzbietu i ósemki. Głaskamy barki i grzbiet, a potem dodajemy lekkie ugniatanie i przesuwamy się po całym kręgosłupie. Następnie wykonujemy głaskanie piłowe, czyli robimy dłoniami ruchy w strony przeciwne na całej szerokości grzbietu. Potem przechodzimy do głaskania podłużnego, poprzecznego i skośnego (ósemkami) i okrężnego. Na koniec zostawiamy głaskanie wahadłowe i ugniatające talii.
Kolejny etap to rozcieranie, czyli masowanie kolistymi ruchami (minimum 3 kółka w jednym miejscu). Z każdą chwilą powinno się zwiększać siłę nacisku. Rozcieramy najpierw podłużnie, a później głaszcząco. Ruchy wykonujemy kciukami lub całymi dłońmi, zaczynając od pasa i kierując się ku górze. Najpierw masujemy wzdłuż osi ciała, a następnie poprzecznie do niej.
Teraz przechodzimy do ugniatania, które może być podłużne lub esowate. W grę wchodzą także rolowanie i uciskanie. Mięśnie ujmujemy między kciuk a pozostałe palce i delikatnie rozcieramy. Zaczynamy od środka kręgosłupa i przechodzimy do boku.
Relaksacyjny masaż pleców kończymy oklepywaniem i głaskaniem. Oklepywanie wykonujemy z wyczuciem krawędzią dłoni lub dłonią ułożoną w miseczkę. Jeśli chodzi o głaskanie, to powtarzamy dokładnie te same ruchy, jakie wykonywaliśmy na początku.
Czas trwania masażu to ok. 30 minut. Przez cały czas jego trwania zwracajmy uwagę na potrzeby osoby masowanej. Gdy zgłosi dolegliwości bólowe, starajmy się zmniejszyć siłę nacisku lub unikać masowania określonych partii ciała.