fbpx Rehabilitacja dla Seniorów Warszawa | Medi Home Care
 • info@medihomecare.pl
 • 22 690 00 90

Rehabilitacja dla Seniorów Warszawa

Regularna aktywność fizyczna seniorów łagodzi dolegliwości bólowe, ułatwia samodzielne przemieszczanie się, a także obniża ryzyko upadku dzięki wzmocnionej koordynacji ruchowej. Tymczasem wiele osób starszych obserwujących u siebie skutki upływu lat, rezygnuje z tej aktywności. Rehabilitacja dla seniorów pozwoli wypełnić tę przestrzeń, jednocześnie chroniąc osoby starsze przed wystąpieniem powikłań związanych ze zbyt małą ilością ruchu, przyczyniając się tym samym do poprawy samopoczucia i kondycji psychicznej, a także zwiększając samodzielność i niezależność seniora.

Jakie są wskazania do rozpoczęcia rehabilitacji osób starszych?

Osoby starsze i Pacjenci w podeszłym wieku bardzo często cierpią na różnego rodzaju schorzenia i dolegliwości, borykają się z ograniczeniem sprawności, co w efekcie znacząco wpływa na zmniejszenie komfortu życia. Wszystkie te problemy mogą mieć związek z przebytymi w przeszłości czy aktualnymi chorobami i urazami, ale bardzo często są także wynikiem znikomej aktywności fizycznej i stopniowego wyłączania z życia społecznego. Drogą, która podtrzyma sprawności funkcjonalne, ograniczy postępujące ograniczenia ruchowe, a przede wszystkim pomoże w uporaniu się z wieloma problemami i dolegliwościami zdrowotnymi jest właśnie rehabilitacja dla seniorów.

Wśród wskazań do podjęcia rehabilitacji dla osób starszych możemy wyróżnić:

 • zmiany zwyrodnieniowe,
 • stany po przebytych kontuzjach i urazach,
 • stany po operacjach i zabiegach chirurgicznych,
 • stany po długotrwałej hospitalizacji,
 • trudności i ograniczenia ruchowe,
 • osteoporoza,
 • zaburzenia równowagi i zwiększone ryzyko upadków,
 • choroby neurologiczne (np. choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, udar).

Jaki cel ma rehabilitacja dla osób starszych?

Rehabilitacja dla osób starszych może być ukierunkowana na różne cele. Niekiedy będzie to poprawa zdrowia i umożliwienie powrotu do samodzielnego funkcjonowania, ogólna aktywizacja seniora czy wsparcie w chorobie i zmniejszenie dyskomfortu związanego z różnego rodzaju schorzeniami. Wraz z upływem lat nasza sprawność fizyczna zmniejsza się, a organizm jest bardziej podatny na kontuzje. Co więcej – potrzebuje on znacznie więcej czasu na regenerację, a powrót do stanu sprzed choroby czy urazu jest trudny, a czasem nawet niemożliwy. To właśnie dlatego rehabilitacja seniora ma na celu między innymi ćwiczenia ogólnousprawniające, które mają poprawić siłę mięśniową czy wydolność krążeniowo-oddechową. Dzięki skoordynowanemu programowi aktywizacji, osoby starsze mają szansę na zwiększenie swojej niezależności od osób trzecich, zwiększenie samodzielności, poprawienie koordynacji ruchowej, ale także – co bardzo ważne – poprawę samopoczucia i kondycji psychicznej. Rehabilitacja dla seniorów obejmuje działania, których celem jest nie tylko przyspieszenie regeneracji po przebytych chorobach czy operacjach, ale także profilaktyka różnego rodzaju chorób i kontuzji.

Rehabilitacja dla seniorów z dojazdem czy rehabilitacja stacjonarna dla osób starszych?

Rehabilitacja dla seniorów i program ich aktywizacji powinien być indywidualnie dostosowany do potrzeb, ale i możliwości osoby starszej. Zależy on od stanu konkretnego Pacjenta i ma odpowiadać na jego potrzeby. Wśród możliwych rozwiązań możliwa jest rehabilitacja w specjalistycznym ośrodku rehabilitacyjnym czy placówkach sanatoryjnych, rehabilitacja stacjonarna dla osób starszych czy rehabilitacja dla seniorów z dojazdem.

Rehabilitacja stacjonarna dla osób starszych to program rehabilitacyjny, który prowadzony jest na oddziałach szpitalnych i który przeznaczony jest dla Pacjentów, którzy z uwagi na stan zdrowia wymagają stałego nadzoru i całodobowej opieki lekarskiej. Na rehabilitację w trybie stacjonarnym najczęściej kierowani są Pacjenci po operacjach czy amputacjach, a także osoby po przebytym udarze. Warto pamiętać, że osoby, które chciałyby skorzystać z takiej formy rehabilitacji muszą posiadać skierowanie od specjalisty. Nieco inaczej wygląda to w przypadku rehabilitacji dla seniorów z dojazdem do domu. Taka forma jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z poruszaniem się, a konieczność transportowania może okazać się problematyczna i bardzo stresująca.

Rehabilitacja dla seniorów Warszawa

Rehabilitacja dla seniorów z dojazdem do domu to bardzo wygodne rozwiązanie, które może znacznie poprawić jakość życia seniorów. Wybierając ofertę Medi Home Care możesz mieć pewność, że nasi specjaliści dostosują zakres oraz intensywność rehabilitacji do indywidualnych możliwości Pacjenta. Program ćwiczeń, który uwzględni ewentualne przeciwwskazania i preferencje pomoże starszym osobom w powrocie do zdrowia i znacznie poprawi komfort ich życia.

Rehabilitacja dla seniora – jakie ma zalety?

Rehabilitacja zapewnia wiele zalet, które prowadzą do podniesienia jakości życia i lepszego samopoczucia seniorów. Opieka specjalisty nad starszą osobą oraz indywidualny dobór ćwiczeń pozwala na poprawę ogólnej sprawności fizycznej oraz zachowanie niezależności pomimo wieku.

 • Regularna praca ze specjalistą zapewnia możliwość samodzielnego wykonywania codziennych czynności przez długi czas. Systematyczne wykonywanie dedykowanych ćwiczeń to także doskonałe rozwiązanie zapobiegające utracie siły i równowagi, co prowadzi do zminimalizowania ryzyka upadków i kontuzji. W przypadku seniorów każde złamanie czy uraz wiąże się z koniecznością wielotygodniowej rekonwalescencji, dlatego warto podjąć działania, które pozwolą jak najdłużej utrzymać sprawność fizyczną oraz dobrą koordynację ruchową.
 • W przypadku urazków czy stanu po przebytym udarze ćwiczenia dla osób starszych i odpowiednio dobrane techniki umożliwiają odzyskanie sprawności oraz ponownie cieszenie się niezależnością. Rehabilitacja zapewnia także przyspieszenie procesu regeneracji oraz powrotu do zdrowia.
 • Wsparcie po operacji – rehabilitacja pomaga seniorom w adaptacji po operacji wymiany stawu biodrowego lub kolanowego, dzięki czemu mogą szybciej przyzwyczaić się do codziennego funkcjonowania.
 • Leczenie przewlekłych chorób – artretyzm, osteoporoza czy choroba Parkinsona to choroby, którym towarzyszą uciążliwe objawy, często uniemożliwiające codzienne funkcjonowanie. Rehabilitacja skutecznie wspomaga seniorów w radzeniu sobie z tymi dolegliwościami, na przykład dzięki wzmacnianiu mięśni, a także powoduje łagodzenie bólu oraz dyskomfortu.
 • Profilaktyka – zrównoważona dieta oraz regularna aktywność fizyczna to kluczowe elementy pozwalające cieszyć się długim zdrowiem oraz zapobiegać chorobom. Rehabilitacja dla seniorów umożliwia zachowanie prawidłowej wagi, a także redukuje prawdopodobieństwo wystąpienia chorób przewlekłych, takich jak otyłość czy cukrzyca.
 • Wsparcie emocjonalne – praca ze specjalistą przyczynia się także do poprawy stanu emocjonalnego seniorów, ponieważ powoduje złagodzenie uciążliwych dolegliwości oraz redukcję bólu. Ponadto rehabilitanci skutecznie motywują swoich podopiecznych do regularności podczas wykonywania ćwiczeń oraz zwracają uwagę na postępy, które dodatkowo mobilizują ich do dalszej pracy.

Domowa rehabilitacja seniorów – korzyści

Niektórzy seniorzy często myślą o ośrodkach rehabilitacji jak o szpitalach, kojarząc je z długimi kolejkami, nieprzyjemnym środowiskiem i innymi chorymi narzekającymi na swój stan zdrowia. Czasami dojazd do takiego ośrodka to duże wyzwanie – starsze osoby doświadczające dolegliwości ze strony układu ruchu zwykle mają trudności w prowadzeniu samochodów, a jazda komunikacją miejską jest dla nich bardzo kłopotliwa. Z tego względu domowa rehabilitacja stanowi doskonałe rozwiązanie pozwalające nie tylko na dogodne warunki wykonywania ćwiczeń w znanym i przyjaznym środowisku, ale także indywidualne zajęcia ze specjalistą. Spersonalizowany program ćwiczeń dostosowany do stanu zdrowia i możliwości seniora przyczynia się do szybkiego osiągania zadowalających rezultatów oraz doboru takich technik, które pozwolą starszej osobie na bezproblemowe poruszenie się w jej miejscu zamieszkania. Ponadto specjalista może poinstruować domowników, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia, aby senior mógł robić postępy także pomiędzy zajęciami. Takie podejście powoduje wzrost mobilizacji i znacząco zachęca starsze osoby do podejmowania regularnej aktywności fizycznej.

close
Oddzwonię do Ciebie!


  * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
  lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
  Zostaw numer
  Oddzwonimy!
  Skip to content