fbpx Rehabilitacja po endoprotezie kolana Warszawa | Medi Home Care
  • info@medihomecare.pl
  • 22 690 00 90

Rehabilitacja po endoprotezie kolana Warszawa

 

Zmiany zwyrodnieniowe kolan, powodujące uciążliwy ból, mogą skutecznie uniemożliwić nam normalne funkcjonowanie. Leczenie zachowawcze nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty, a wówczas jedynym rozsądnym rozwiązaniem wydaje się zabieg operacyjny, podczas którego wszczepiona zostaje proteza. Jednak operacja stanowi jedynie pierwszy krok w stronę osiągnięcia pełnej mobilności i powrotu do zdrowia. Nieodłącznym elementem tego procesu jest odpowiednio opracowana i przeprowadzona rehabilitacja po endoprotezie kolana. 

 

Co to jest endoproteza kolana?

 

Endoproteza kolana jest implantem wytworzonym z przyjaznych dla organizmu biomateriałów. Służy ona całkowitemu lub częściowemu zastąpieniu uszkodzonych czy zniszczonych elementów stawu kolanowego – warto wiedzieć, że zabieg może obejmować cały staw, który zostanie w całości zastąpiony implantem lub też dotyczyć tylko jego części – wówczas wymianie podlega jedynie uszkodzona część stawu kolanowego. Wszelkiego rodzaju uszkodzenia w obrębie chrząstki stawowej stawu kolanowego bardzo często wiążą się z uciążliwym bólem, który uniemożliwia normalne, codzienne funkcjonowanie. W momencie, gdy farmakologia czy fizjoterapia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, komfort życia i pełną mobilność może przywrócić wówczas zabieg chirurgiczny. Wówczas w miejsce ubytków zostaje wszczepiony implant, który przejmuje funkcję zużytego stawu, przywraca jego funkcjonalność, odpowiadając jednocześnie za ruch i utrzymanie ciała. Sztuczny staw wszczepiany jest podczas zabiegu operacyjnego, który nazywany jest endoprotezoplastyką stawu kolanowego. Głównym wskazaniem do zabiegu wszczepienia endoprotezy kolana są zwyrodnieniowe zmiany, wrodzone wady stawu kolanowego czy chociażby uszkodzenie struktur kolana na przykład w wyniku wypadku. 

 

Jak długo trwa rehabilitacja po endoprotezie kolana?

 

Wielu Pacjentów poddających się zabiegowi, zastanawia się ile czasu zajmie im powrót do zdrowia i pełni sprawności. Warto jednak mieć na uwadze, że to, jak długo trwa rehabilitacja po endoprotezie kolana uzależnione jest między innymi od indywidualnych predyspozycji Pacjenta. Plan rehabilitacji ułożony przez specjalistę powinien być dostosowany do możliwości osoby po operacji, kondycji zdrowotnej czy chociażby rodzaju wszczepionej endoprotezy. Zazwyczaj rehabilitacja po endoprotezie kolana, podobnie jak rehabilitacja po endoprotezie biodra, przynosi zadowalające efekty po około 6 miesiącach ćwiczeń. 

 

Kiedy rozpocząć rehabilitację po endoprotezie kolana?

 

Pacjenci poddający się zabiegowi bardzo często zadają sobie pytanie dotyczące tego, kiedy powinna zostać rozpoczęta rehabilitacja po endoprotezie kolana. Warto wiedzieć, że ta powinna mieć swój początek jeszcze przed samą operacją. Pierwszym i niezwykle ważnym elementem składającym się na proces wszczepienia implantu jest przedoperacyjna rehabilitacja, której celem jest przygotowanie Pacjenta do zabiegu, poprawienie zakresu ruchów oraz wzmocnienie siły mięśniowej. Ćwiczenia podjęte przed operacją skupione są również na przywróceniu równowagi mięśniowej w obrębie grup, które oddziałują na funkcjonowanie kolan. Sama operacja jest bez wątpienia jednym z kroków prowadzących do odzyskania pełnej mobilności i uwolnienia się od bólu, jednak nieodzowną częścią całego procesu jest także rehabilitacja po endoprotezie kolana. A kiedy warto ją rozpocząć? 

 

Właściwa rehabilitacja po endoprotezie kolana może zostać rozpoczęta już kolejnego dnia po zabiegu. Tak wczesne rozpoczęcie terapii pozwala na znacznie szybsze uzyskanie efektów na późniejszych etapach rehabilitacji. Pierwszy etap rehabilitacji po zabiegu ma przeciwdziałać powstawaniu zakrzepów, a także wspomóc eliminację pooperacyjnego bólu i obrzęków. Bezpośrednio po ćwiczeniach, którym Pacjent poddawany jest jeszcze na oddziale, powinna nastąpić rehabilitacja po endoprotezie kolana z fizjoterapeutą. 

 

Rehabilitacja po endoprotezie kolana z fizjoterapeutą – co obejmuje?

 

Jesteś po wszczepieniu endoprotezy kolana? Za Tobą jest już fizjoterapia ambulatoryjna? Teraz Twój operowany staw kolanowy jest gotowy do dalszej rehabilitacji, która jest absolutnie konieczna do osiągnięcia pełnej mobilności i powrotu do zdrowia. Zastanawiasz się jaka rehabilitacja po endoprotezie kolana będzie wskazana? Miej na uwadze, że wszelkiego rodzaju wytyczne dotyczące rehabilitacji po operacji ustala fizjoterapeuta, który powinien dostosować przebieg ćwiczeń i ich intensywność do indywidualnego Pacjenta i jego kondycji zdrowotnej. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem będzie rehabilitacja po endoprotezie kolana z fizjoterapeutą, który przeprowadzi Cię krok po kroku przez cały ten proces. 

 

Pierwszym etapem rehabilitacji są ćwiczenia oddechowe i izometryczne, których celem jest wzmocnienie mięśnia czworogłowego. Następnie skupiamy się na ćwiczeniach przeciwzakrzepowych i stopniowo wprowadzamy naukę chodzenia przy pomocy balkoniku i kul. Po osiągnięciu pełnego wyprostu w stawie kolanowym, skupiamy się na ćwiczeniach siłowych i stretchingu, które mają na celu odbudowanie siły mięśniowej. Ponadto, nasi specjaliści kładą duży nacisk na terapię manualną, której celem jest między innymi przywrócenie pełnego zakresu ruchu w operowanym stawie. Dostosowując plan rehabilitacji do Twoich możliwości i etapu leczenia, z czasem zwiększymy poziom trudności ćwiczeń. W momencie, gdy możliwe będzie już większe obciążenie operowanego stawu,  skupimy się na utrwaleniu prawidłowego wzorca chodu, który ćwiczony jest praktycznie od pierwszych dni po zabiegu. Ostatnim etapem są ćwiczenia, które mają prowadzić do możliwie jak największej stabilizacji operowanej kończyny.

 

Rehabilitacja po endoprotezie kolana – główne cele ćwiczeń

Rehabilitacja po endoprotezie kolana ma na celu przede wszystkim przywrócenie pełnej sprawności dzięki poprawie zakresu ruchu i siły objętym operacją obszarze. Dostosowane do możliwości i stanu zdrowia pacjenta ćwiczenia mają wzmocnić mięśnie, wesprzeć elastyczność i pomóc w zachowaniu stabilności – taki zakres pozwala na odzyskanie sił i kondycji oraz szybki powrót do samodzielności i komfortowego wykonywania codziennych czynności. Skupienie się na najważniejszych elementach pracy przywraca komfort życia pacjentom i umożliwia im normalne funkcjonowanie.

 

Rehabilitacja po endoprotezie kolana przebiegająca pod nadzorem terapeuty obejmuje spersonalizowany zestaw ćwiczeń, który skupia się przede wszystkim na:

  • przywróceniu zdolności samodzielnego poruszania się – specjalista pokazuje pacjentowi, jak prawidłowo i bezpiecznie poruszać się za pomocą balkonika, kul lub laski, uwzględniając równomierne rozłożenie masy ciała oraz odpowiednią szybkość i długość kroku,
  • poprawie zakresu ruchu – wstępna aktywność po operacji skupia się na przywracaniu zakresu ruchu w kolanie dzięki takim ćwiczeniom jak naprzemienne zginanie i prostowanie kolana,
  • wzmocnieniu mięśni – bardzo ważną częścią rehabilitacji jest wzmacnianie mięśni w okolicy kolana, zwłaszcza mięśni czworogłowych, przywodzicieli i odwodzicieli uda. Początkowe fazy rehabilitacji (dostosowane do indywidualnego stanu pacjenta) obejmują niewielką liczbę powtórzeń, lecz z czasem, gdy pacjent zaczyna robić znaczące postępy, specjalista zwiększa intensywność ćwiczeń,
  • poprawie równowagi i koordynacji – stanie na jednej nodze, chodzenie po schodach oraz ćwiczenia z piłką terapeutyczną to rodzaje ćwiczeń wspierających stabilność pacjenta. Regularnie powtarzane prowadzą do skutecznej poprawy w zakresie utrzymywania równowagi oraz właściwej pionizacji ciała. Ważne są także ćwiczenia koordynacyjne, które dodatkowo wspomagają kondycję pacjenta,
  • lepszej elastyczności – ćwiczenia rozciągające istotnie wspierają elastyczność tkanek kończyny dolnej, co sprawia, że zakres jej ruchu systematycznie się zwiększa,
  • zapobieganiu powstawania zakrzepów krwi – regularna aktywność fizyczna stanowi czynnik prewencyjny zakrzepów, dzięki poprawie krążenia i transportu składników odżywczych,
  • redukcji bólu i dyskomfortu – ćwiczenia wzmacniające i poprawiające zakres ruchu, które obejmuje rehabilitacja po endoprotezie kolana, pozwalają także zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości pooperacyjne.

 

Profesjonalna rehabilitacja po endoprotezie kolana

Początkowo zakres aktywności w trakcie procesu rekonwalescencji obejmuje lekkie ćwiczenia wspierające prace kończyny dolnej; z czasem ich intensywność i częstotliwość systematycznie się zwiększa. Współpraca z fizjoterapeutą podczas rehabilitacji po endoprotezie kolana pozwala odpowiednio dostosować stopień zaawansowania ćwiczeń do możliwości pacjenta, a wykonywanie ich pod okiem wykwalifikowanego terapeuty zapewnia maksymalne bezpieczeństwo i komfort psychiczny. Co ważne, specjalista zachęca podopiecznych do powtarzania prostych technik w domu, aby zapewnić jak najlepszą skuteczność terapii oraz szybkie i zadowalające rezultaty. Ponadto operacja endoprotezy kolana to często bardzo trudny czas w życiu pacjentów. Stres i niepewność dotycząca funkcjonowania pooperacyjnego znacząco obniżają nastrój i samopoczucie chorych, a regularna praca z fizjoterapeutą pozwala szybko odzyskać samodzielność w poruszaniu się, ułatwia wykonywanie codziennych czynności oraz minimalizuje dolegliwości pozabiegowe. Specjalista zwraca także uwagę na postępy pacjenta, dzięki czemu angażuje się on w proces rekonwalescencji i chętniej wykonuje zalecone przez specjalistę ćwiczenia. Rehabilitacja po endoprotezie kolana może przebiegać zarówno w profesjonalnym ośrodku, jak i w warunkach domowych. Terapia w znanym i przyjaznym środowisku dodatkowo wspiera pacjenta w postępach oraz ogranicza konieczność dojeżdżania do placówki i czekania w kolejce.

 

Jaka rehabilitacja po endoprotezie kolana? Warszawa

 

W Medi Home Care oferujemy kompleksowe wsparcie Pacjenta na każdym etapie rehabilitacji, a nasz wyspecjalizowany zespół ekspertów działa w oparciu o spersonalizowany plan terapii i opieki. Oferujemy rehabilitację z dojazdem do domu Pacjenta i dostosowujemy ją do potrzeb i oczekiwań osób po zabiegu wszczepienia endoprotezy. Co więcej – monitorując stale stan zdrowia Pacjenta, elastycznie dostosowujemy zakres usług do aktualnych wymagań. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące rehabilitacji po endoprotezie kolana, nasz zespół pozostaje do Twojej dyspozycji. 

 

close
Oddzwonię do Ciebie!


    * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
    lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
    Zostaw numer
    Oddzwonimy!
    Skip to content