Rehabilitacja pourazowa Warszawa
Złamania kości, stłuczenia mięśni czy naderwanie ścięgien to urazy, których każdy z nas może nabawić się każdego dnia. Nieodzowną częścią procesu leczenia jest w tym przypadku rehabilitacja pourazowa. Ma ona na celu nie tylko przywrócenie umiejętności, które zostały utracone na skutek urazu czy uszkodzenia danego narządu, ale także zapobieganie ubocznym skutkom leczenia oraz stworzenie warunków na powrót Pacjenta do pełnego i komfortowego uczestnictwa w życiu społecznym.
Jakie są wskazania do rehabilitacji pourazowej?
Rehabilitacja pourazowa jest jednym z najważniejszych czynników, które decydują o czasie trwania rekonwalescencji po doznanym urazie oraz jej efektach. Wśród wskazań do rozpoczęcia rehabilitacji pourazowej możemy wyróżnić takie uszkodzenia jak:
- zmiany entezopatyczne, do których dochodzi na skutek przeciążeń, naprężeń czy mikrourazów (kolano skoczka, łokieć tenisisty, ostroga piętowa),
- zespoły przeciążeniowe (naciągnięcia i naderwania mięśni, ścięgien i więzadeł),
- złamania,
- zwichnięcia,
- skręcenia,
- stłuczenia,
- przebyte operacje,
- przebyte wypadki i kontuzje.
Rehabilitacja pourazowa – dodatkowe informacje
Jaki jest cel rehabilitacji pourazowej?
Istotą rehabilitacji pourazowej jest przede wszystkim przywrócenie funkcji narządów, pełnej sprawności oraz zakresu ruchów poszczególnych narządów ciała, które zostały utracone na skutek przebytych urazów. Wczesne rozpoczęcie rehabilitacji pourazowej daje nie tylko szansę na powrót do pełnej sprawności, ale zapobiega także pojawieniu się powikłań czy wystąpieniu skutków ubocznych prowadzonego leczenia. Rehabilitacja pourazowa nastawiona jest także na odzyskanie pełnej wytrzymałości oraz elastyczności tkanek. Przyczynia się nie tylko do zminimalizowania ograniczeń i zaburzeń w obszarze narządu ruchu, ale także zmniejsza ryzyko powstania kolejnych urazów.
Warto mieć na uwadze, że przebyte urazy w obszarze narządów ruchu, to nie tylko uszkodzenia samego narządu, które uniemożliwiają chociażby swobodne poruszanie konkretną częścią ciała, ale bardzo często oznaczają także całkowite unieruchomienie i niewydolność innych funkcji fizycznych. Pacjent po urazie, który pozbawiony został możliwości swobodnego poruszania się może odczuć także konsekwencje psychiczne, które związane są z odebraniem możliwości nieograniczonego funkcjonowania w społeczeństwie. Wśród nich można wymienić chociażby stres pourazowy, zaburzenia lękowe czy depresję. To właśnie dlatego jednym z kluczowych celów rehabilitacji po przebytych urazach jest także stworzenie warunków do pełnego uczestnictwa Pacjenta w życiu społecznym, codziennych czynnościach i normalnej aktywności.
Na czym polega rehabilitacja pourazowa?
Każdy uraz jest inny. Każdy wymaga indywidualnego podejścia oraz dostosowania odpowiedniego rozwiązania, które sprawdzi się w konkretnym przypadku. Aby rehabilitacja pourazowa przyniosła oczekiwane efekty bardzo ważne jest przestrzeganie kilku kluczowych zasad. Po pierwsze – ta powinna być wdrożona już na początkowym etapie leczenia, bezpośrednio po przebytym urazie oraz prowadzona w ciągły i konsekwentny sposób.
Rehabilitacja pourazowa – a konkretniej jej program – powinien być ściśle dostosowany do stanu Pacjenta, uwzględniać jego ograniczenia ruchowe, ewentualnie unieruchomienia czy choroby współistniejące. Należy wziąć pod uwagę jego stan psychiczny i mieć na uwadze wszelkie dysfunkcje, które związane są z przebytym urazem czy całym programem leczenia. Dopiero po dokładnym zapoznaniu się z historią choroby, fizjoterapeuta może dobrać odpowiedni sposób leczenia.
Podstawowe metody rehabilitacji wykorzystywane w stanach pourazowych
Podstawowe leczenie, rehabilitacja pourazowa i zestaw ćwiczeń indywidualnie dopasowanych do potrzeb Pacjenta mają doprowadzić do odzyskania zdrowia oraz przywrócić osobę po urazie do codziennego, bezproblemowego funkcjonowania. To właśnie rehabilitacja pourazowa jest jedną z najskuteczniejszych metod radzenia sobie z problemami po przebytych urazach czy kontuzjach. Podstawowymi metodami wykorzystywanymi podczas rehabilitacji pourazowej są terapia manualna i kinezyterapia, czyli ćwiczenia indywidualne.
Ta pierwsza – terapia manualna – polega na uciskaniu odpowiednich punktów na ciele Pacjenta, dzięki czemu przywrócona zostaje równowaga mięśniowo-powięziowa i kostna. Z kolei kinezyterapia to indywidualny program ćwiczeń rehabilitacyjnych dostosowany do potrzeb i stanu Pacjenta. Obejmuje ona między innymi ćwiczenia wzmacniające, rozciągające i równoważne, a w nich wykorzystuje się różnego rodzaju przybory i urządzenia, takie jak piłki, taśmy czy platformy do równowagi. W efekcie wszystko to ma prowadzić do odzyskania przez Pacjenta pełnej sprawności oraz uchronienie go przed ewentualnym nawrotem dysfunkcji.
MH Care sp. z o.o.
ul. Sielecka 22,
00-738 Warszawa (Mokotów)
Zapisz się na wizytę
Godziny otwarcia
pn-pt: 7:00-21:00