Zespół cieśni nadgarstka – czym jest? Na czym polega leczenie?
Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) powoduje nieprzyjemne doznania takie jak mrowienie czy drętwienie pojawiające się w okolicach kciuka, palca wskazującego i połowy palca serdecznego. Jakie są przyczyny tej choroby? Na czym polega diagnostyka i leczenie?
Zespół cieśni nadgarstka – jakie są przyczyny?
Schorzenie to występuje najczęściej po 40 r.ż., ale wraz z komputeryzacją, coraz częściej dotyka pacjentów w młodszych grupach wiekowych 20 – 30 latków. Jest ono spowodowane zaburzeniem funkcji nerwu pośrodkowego biegnącego w kanale cieśni nadgarstka. W wyniku ucisku tego nerwu przez przerośnięte więzadło poprzeczne dochodzi do zapalenia, obrzęku i zaburzeń odżywiania nerwu pośrodkowego oraz sprowokowania dolegliwości bólowych i parestezji szczególnie nocą podczas snu.
Przyczyną dolegliwości ZCN mogą być różne przeciążenia ręki, długotrwałe wykonywanie powtarzających się czynności ( praca biurowa, praca przy komputerze, na budowie, przy taśmie, kierowanie samochodem czy rowerem, gra na instrumentach ) a także inne czynniki jak RZS, cukrzyca, niewydolność nerek, ciąża, niewydolność tarczycy, nowotwory krwi.
Jakie są objawy zespołu cieśni nadgarstka?
Objawy:
- dotyczą przeważnie ręki dominującej
- na początku nasilają się głównie w nocy
- występuje ból, drętwienie i mrowienia nadgarstka oraz palców od 1-3 i środkowa część palca 4
- mogą również pojawić się bóle łokcia czy barku
- zaburzenia czucia opuszek palców 1-2
- trudności z wykonywaniem ruchów precyzyjnych
- osłabienie chwytu
- zanik mięśni kłębu kciuka
Na czym polega diagnostyka?
Postawą rozpoznania jest charakterystyczny wywiad zebrany od pacjenta oraz badanie USG nadgarstka. Dla potwierdzenia stopnia uszkodzenia nerwu wykonuje się także badanie EMG .
Zespół cieśni nadgarstka – leczenie
W początkowym stadium choroby często wystarczy leczenie zachowawcze. Stosujemy krótkotrwałe unieruchomienie ręki w ortezie w celu zlikwidowania obrzęku i stanu zapalnego ścięgien oraz leki z grupy NLPZ. Czasami stosuje się miejscowe podawanie iniekcji ze sterydów w celu złagodzenia objawów.
Korzystnym uzupełnieniem farmakoterapii jest fizykoterapia, której celem jest uzyskanie efektu przeciwbólowego, przeciwzapalnego, przeciwobrzękowego i jako przygotowanie do kinezyterapii i terapii zajęciowej.
Wykorzystujemy biostymulację laserową, kąpiele wirowe, ultradźwięki, TENS, jonoforezę, magnetoterapię.
W leczeniu zachowawczym stosuje się też różne metody fizjoterapeutyczne.
W opornych na leczenie zachowawcze przypadkach wykonuje się zabieg operacyjny polegający na zwiększeniu objętości kanału nadgarstka co warunkuje niemal 100% ustąpienie dolegliwości.
Dzięki właściwej rehabilitacji i farmakoterapii oraz poprawie ergonomii stanowiska pracy pacjenta proces chorobowy można zatrzymać na wczesnym etapie lub znacznie spowolnić gdyż zaniedbane schorzenie może doprowadzić do pogłębienia się zmian zwyrodnieniowych nerwu pośrodkowego, zaniku mięśni kłębu kciuka a w konsekwencji do niepełnosprawności ręki.
Leave a comment