Fala uderzeniowa
Terapia falą uderzeniową jest nowoczesną, mało inwazyjną metodą leczenia, która zyskuje coraz większą popularność w medycynie sportowej, ortopedii i rehabilitacji. Fala uderzeniowa wykazuje wysoką skuteczność w przypadku wielu schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego oraz w leczeniu przewlekłego bólu. Technologia ta wykorzystuje fale akustyczne, które penetrują tkanki, wspierając procesy regeneracyjne i redukując dolegliwości bólowe.
Na czym polega terapia falą uderzeniową?
Fala uderzeniowa jest rodzajem mechanicznej fali, generowanej w warunkach wysokiego ciśnienia w bardzo krótkim czasie. Po przyłożeniu głowicy do ciała fala przenika przez skórę na głębokość kilku centymetrów, efektywnie docierając do obszaru dotkniętego schorzeniem i powodując powstawanie mikrouszkodzeń w tkance, które przyspieszają lokalny przepływ krwi. W konsekwencji prowadzi to do poprawy metabolizmu komórkowego i aktywacji uwalniania czynników wzrostu, a tym samym stymulacji procesów gojenia.
Jakie są wskazania do terapii falą uderzeniową?
Terapia falą uderzeniową znajduje zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, a wśród głównych wskazań wymienia się:
- entezopatie, czyli zapalenie w obrębie przyczepu np. mięśniowego do struktury kostnej. Do entezopatii zaliczamy: łokieć tenisisty, łokieć golfisty, zapalenie przyczepu rozcięgna podeszwowego oraz ścięgna Achillesa ( potocznie ostroga piętowa),
- tendinopatie, czyli zapalenie całej struktury np. zapalenie rozcięgna podeszwowego, zapalenie ścięgna Achillesa,
- zespół bolesnego barku,
- zapalenie kaletki maziowej – terapia przynosi pozytywne rezultaty na przykład u pacjentów, którzy zgłaszają się z zapaleniem kaletki podbarkowej. Fala uderzeniowa wspomaga procesy gojenia i docelowo zmniejsza stan zapalny;
- nadmierne napięcie mięśniowe – fala uderzeniowa stosowana jest w przypadku bólów mięśniowo-powięziowych np. w zespołach bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, czy problemem z mięśniem czworobocznym.
Jakie są rodzaje fali uderzeniowej?
Możemy wymienić 2 rodzaje fali uderzeniowej:
- Fala zogniskowana (FSWT)
- Fala radialna (RSWT)
Mechanizm działania terapii falą uderzeniową
- stymulacja procesów regeneracyjnych – terapia powoduje mikrouszkodzenia tkanek, które stymulują ich regenerację
- zmniejszenie napięcia mięśniowego – fale uderzeniowe wpływają na strukturę mięśni i ścięgien, co przyczynia się do redukcji nadmiernego napięcia.
- zwiększenie produkcji kolagenu – stymulacja falą uderzeniową prowadzi do wzmożonej produkcji kolagenu, co sprzyja odbudowie tkanek łącznych.
- zmniejszanie stanów zapalnych – terapia ma docelowo działanie przeciwzapalne.
Terapia falą uderzeniową znalazła szerokie zastosowanie w medycynie, głównie w ortopedii, zwłaszcza w leczeniu przewlekłych schorzeń stawów i ścięgien, ale także w medycynie sportowej, rehabilitacji i fizjoterapii. Zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej pomagają zwłaszcza w przypadku entezopatii, tendinopatii oraz przeciążeniu mięśni. Dzięki zastosowaniu tego zabiegu jest możliwy szybszy powrót do zdrowia i codziennych aktywności.
MH Care sp. z o.o.
ul. Sielecka 22,
00-738 Warszawa (Mokotów)
Zapisz się na wizytę
Godziny otwarcia
pn-pt: 7:00-21:00
Fala uderzeniowa – dowiedz się więcej
Przeciwwskazania do zabiegu
Chociaż terapia falą uderzeniową jest uznawana za bezpieczną, wymienia się kilka przeciwwskazań, które ograniczają jej zastosowanie. Do najważniejszych z nich należą : ciąża, nie zakończony wzrost kości, hemofilia, zakrzepica, choroba nowotworowa do 5 lat od wyleczenia, osteoporoza, polineuropatia oraz ostra infekcja. U osób z rozrusznikiem serca lub metalowymi implantami zabieg można przeprowadzać jedynie na obszarach odpowiednio od nich oddalonych.
Fala uderzeniowa – jak wygląda zabieg?
Włókno węglowe, z którego Zabieg z wykorzystaniem radialnej fali uderzeniowej to małoinwazyjna procedura, którą poprzedza konsultacja z fizjoterapeutą. Specjalista najpierw sprawdza, czy nie występuje jakieś przeciwskazanie do wykonania zabiegu u pacjenta, a następnie w zależności od schorzenia dobiera poszczególne parametry a także czas trwania zabiegu.
Podczas zabiegu pacjent leży lub siedzi w pozycji, która zapewnia dostęp do obszaru poddawanego terapii, zabieg wykonywany jest bezpośrednio na skórę. Fizjoterapeuta aplikuje żel i przykłada do ciała głowicę urządzenia emitującego falę uderzeniową, która następnie przenika przez skórę i tkanki na głębokość kilku centymetrów. W trakcie zabiegu pacjent odczuwa intensywne uderzenia. Niekoniecznie odczuwa ból, ale jeżeli on się pojawi, to ból ma być na poziomie akceptowalnym. Przez cały czas trwania zabiegu, fizjoterapeuta jest z pacjentem aby modyfikować intensywność uderzeń. Rzadko po zabiegu, w miejscu pola zabiegowego może wystąpić obrzęk, zwiększona tkliwość oraz siniak.
Zabieg trwa zazwyczaj ok. 5 do 10 minut, w zależności od schorzenia z jakim zgłasza się pacjent. Efekty terapii falą uderzeniową mogą być widoczne już po pierwszych zabiegach, z reguły jednak efekt leczniczy pojawia się po 3 tygodniach od ostatniego zabiegu. Jeśli efekt terapeutyczny jest mało satysfakcjonujący i nie ma przeciwskazań, można powtórzyć serię. Ilość zabiegu jest dobierana indywidualnie, w zależności od stanu funkcjonalnego pacjenta. Z reguły, jest wykonywane 5 do 10 zabiegów.
Zalecenia po zabiegu falą uderzeniową
Po zabiegu z zastosowaniem fali uderzeniowej zaleca się unikanie intensywnej aktywności fizycznej, aby organizm mógł się prawidłowo zregenerować. W zależności od zastosowanych parametrów a także reakcji na dany bodziec, część pacjentów może odczuwać złagodzenie dolegliwości bólowych nawet bezpośrednio po wykonaniu zabiegu. Z reguły jednak na wskutek procesów regeneracyjnych, ból może się nasilić i miejsce w obrębie pola zabiegowego może być bardziej tkliwe.