Dolegliwości związane z nadgarstkiem mogą wynikać z wielu przyczyn. Urazy, choroby układu mięśniowo-szkieletowego, zespół cieśni nadgarstka i inne przypadłości powodują ból nadgarstka i dyskomfort w tym obszarze, przyczyniając się do problemów z podnoszeniem i trzymaniem przedmiotów wynikających ze słabej siły uchwytu oraz ograniczonego zakresu ruchu. Aby pozbyć się uciążliwych dolegliwości i móc znowu korzystać w pełni z funkcji nadgarstka, wskazana jest dedykowana rehabilitacja nadgarstka, która w Medi Home Care może odbywać się także w komfortowych warunkach domowych. Domowa rehabilitacja nadgarstka – o czym warto wiedzieć?
Spis treści
Dolegliwości w obszarze nadgarstka
Nadgarstek to część kończyny górnej składająca się z ośmiu drobnych kości, a także stawów, mięśni, ścięgien oraz nerwów. Ze względu na delikatną strukturę może wykazywać podatność na uszkodzenia w wyniku urazu, przeciążenia lub choroby. Ból i ograniczenia ruchowe nadgarstka mogą wynikać z wielu powodów, a jako najczęstsze z nich wskazuje się:
- urazy mechaniczne – złamanie, skręcenie czy zwichnięcie to bardzo powszechne przyczyny dolegliwości ze strony nadgarstka, takich jak obrzęk, zasinienie, bólu, mrowienie czy trudności w poruszaniu. Nadgarstek często ulega urazom w wyniku niefortunnego wypadku (zwłaszcza podczas wakacji) lub nadmiernego przeciążenia, na przykład w trakcie treningów siłowych czy wykonywania pracy fizycznej lub obowiązków domowych. Niestabilność nadgarstka jest spowodowana przede wszystkim uszkodzeniem więzadeł i może istotnie ograniczać funkcjonowanie tej części ręki,
- zespół cieśni nadgarstka to stan zaliczany do neuropatii uciskowej, w przypadku której dochodzi do silnego i przewlekłego ucisku nerwu pośrodkowego (zlokalizowanego wewnątrz kanału nadgarstka), co prowadzi do bólu, drętwienia i osłabienia czucia w dłoni oraz trudności w wykonywaniu precyzyjnych ruchów. Często objawia się jako konsekwencja długotrwałego wykonywania nawyków ruchowych rąk, na przykład u osób grających na instrumentach czy pracujących przy komputerze. Niekiedy towarzyszy chorobom reumatoidalnym lub urazom mechanicznym nadgarstka. Zespół cieśni nadgarstka to najpowszechniejszy problem zdrowotny związany z tą częścią kończyny górnej,
- choroba de Quervaina to zapalenie pochewki ścięgien odwodziciela długiego kciuka i prostownika krótkiego kciuka. W przypadku tego schorzenia głównym symptomem jest silny ból w nadgarstku i kciuku (zwłaszcza przy odwodzeniu i prostowaniu), który często promieniuje do przedramienia i barku, a także obrzęk i zaczerwienienie. Choroba może wynikać z wystąpienia przewlekłych mikrourazów i przeciążeń w tym miejscu, a także na skutek zwłóknień, zwapnień i innych zmian w obszarze nadgarstka, takich jak gangliony. Często dotyka osób, które wykonują zawody wymagające ciągłego zginania i prostowania kciuka, takich jak stolarze, malarze czy pianiści,
- choroba zwyrodnieniowa stawów – prowadzi do uszkodzenia chrząstki w stawach nadgarstka, która pokrywa powierzchnie stawowe. Wraz z jej postępem dochodzi do bolesnych zmian w obrębie nadgarstka i jego usztywnienia. Chorobie towarzyszy ból podczas ruchu i przebywania w pozycji spoczynkowej, obrzęk, osłabienie, a także trzeszczenie w stawie. Najczęściej jest skutkiem nadmiernego przeciążania nadgarstka czy przebytych w przeszłości urazów.
Diagnostyka schorzeń nadgarstka
W diagnostyce chorób oraz urazów nadgarstka wykonuje się przede wszystkim takie badania jak:
- prześwietlenie (RTG), które umożliwia szczegółowe zobrazowanie struktur kostnych w obrębie nadgarstka i pozwala na diagnostykę zarówno urazów mechanicznych, takich jak złamanie czy zwichnięcie, jak i chorób zwyrodnieniowych,
- USG jest wykorzystywane do uzyskania dokładnego obrazu tkanek miękkich nadgarstka, takich jak mięśnie i stawy; stanowi bardzo cenne narzędzie diagnostyczne na przykład w przypadku zespołu cieśni nadgarstka,
- EMG – badanie przewodnictwa nerwowego, które ma zastosowanie przy podejrzeniu zespołu cieśni nadgarstka; opiera się na stymulacji bodźcem elektrycznym nerwu pośrodkowego oraz rejestracji odpowiedzi ruchowej za pomocą elektrod powierzchniowych umieszczonych na skórze.
Oprócz specjalistycznych badań diagnostycznych w przypadku dolegliwości ze strony nadgarstka pomocne mogą być podstawowe badania laboratoryjne, które pozwalają wykryć stan zapalny wynikający na przykład z rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów.
Choroby i urazy nadgarstka – leczenie
W przypadku odczuwania bólu, dyskomfortu, obrzęku, ograniczeń ruchowych czy drętwienia w nadgarstku należy szybko skonsultować się z lekarzem, aby dokładnie ocenić stan zdrowia tej części kończyny górnej i na podstawie diagnozy wdrożyć odpowiednie postępowanie terapeutyczne w celu przywrócenia właściwego funkcjonowania nadgarstka. Sposób leczenia jest dopasowywany pod kątem konkretnego schorzenia i stanu zdrowia pacjenta. Obejmuje przede wszystkim farmakoterapię, która polega na podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, unieruchomienie nadgarstka poprzez założenie gipsu, szyny, specjalnej ortezy lub tapingu, a także terapię manualną oraz fizjoterapię (w tym fizykoterapię). Niekiedy konieczne może się okazać leczenie specjalistyczne, na przykład artroskopia nadgarstka, która jednocześnie pozwala na dokładną ocenę stanu struktur wewnętrznych, jak i przeprowadzenie odpowiedniej procedury. Niezwykle ważną rolę w przywróceniu zakresu ruchu w nadgarstku oraz eliminacji dolegliwości bólowych zarówno po leczeniu nieoperacyjnym, jak i operacyjnym, pełni rehabilitacja nadgarstka, która obejmuje wielokierunkowe podejście do pacjenta i zapewnia indywidualny program opracowywany w sposób personalny, wpływając na uzyskanie szybkich i zadowalających rezultatów.
Domowa rehabilitacja nadgarstka
Osoby odczuwające uciążliwe dolegliwości ze strony nadgarstka, takie jak ból, obrzęk i trudności w poruszaniu tą częścią dłoni, po zaleconej przez specjalistę formie leczenia powinny zostać poddane dedykowanej rehabilitacji. Na szczęście, aby ją odbyć, pacjenci nie muszą opuszczać swojego mieszkania – Medi Home Care zapewnia bowiem dostęp do rehabilitacji domowej.
Rehabilitacja nadgarstka a rehabilitacja pourazowa
Jeśli przyczyną problemu zdrowotnego był uraz, na przykład zwichnięcie, złamanie czy nadwyrężenie, wskazana będzie rehabilitacja pourazowa, której istotę stanowi przywrócenie funkcji nadgarstka oraz pełnej sprawności i zakresu ruchów po przebyciu urazu dzięki zapewnieniu maksymalnej wytrzymałości oraz elastyczności tkanek. Rehabilitacja pourazowa nadgarstka pozwala nie tylko na eliminację uciążliwych dolegliwości oraz możliwość bezproblemowego wykonywania czynności dnia codziennego – zapobiega także wszelkim powikłaniom i minimalizuje ryzyko wystąpienia kolejnych uszkodzeń w obrębie nadgarstka. Co ważne, po przebytym wypadku czy kontuzji, pacjent korzystając z usługi rehabilitacji domowej, może odbywać program rehabilitacyjny w znanym i przyjaznym środowisku, przyzwyczajając się do ponownego wykonywania codziennych aktywności. Program rehabilitacyjny obejmuje m.in. terapię manualną oraz spersonalizowany program ćwiczeń (kinezyterapię) wykonywanych pod okiem specjalisty, który dobierany jest do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta oraz jego stanu zdrowia, zapewniając tym samym maksymalną efektywność. Rehabilitacja pourazowa w warunkach domowych jest wskazana także dla osób starszych, które często doświadczają upadków oraz urazów związanych z osłabieniem wytrzymałości poszczególnych elementów układu kostno-szkieletowego, do którego dochodzi wraz z wiekiem, oraz trudności w utrzymaniu równowagi i zachowaniu koordynacji ruchowej.
Rehabilitacja dla seniorów
Wiele problemów zdrowotnych w obrębie nadgarstka wynika ze zmian zwyrodnieniowych, osteoporozy czy stanów po przebytych urazach i kontuzjach. Wówczas wskazana będzie rehabilitacja dla seniorów, która uwzględniając wiek i stan zdrowia pacjentów, ma na celu przywrócenie funkcji ruchowych tak, aby podopieczni mogli być w pełni samodzielni i niezależni dzięki eliminacji ograniczeń ruchowych lub wsparcie ich w chorobie za pomocą metod łagodzących dolegliwości bólowe i dyskomfort. Takie podejście istotnie wpływa na poprawę ich jakości życia oraz samopoczucie psychiczne. Dla seniorów, którym często towarzyszą także inne przypadłości, domowa rehabilitacja nadgarstka to doskonałe rozwiązanie pozwalające dla pacjentów mających trudności w przemieszczeniu się lub w przypadku osób leżących, ponieważ mogą oni wykonywać ćwiczenia pomimo ograniczeń. Po dokładnej ocenie stanu pacjenta specjaliści dobierają w sposób spersonalizowany zakres oraz intensywność rehabilitacji, wychodząc naprzeciw potrzebom każdego, kto mierzy się z dolegliwościami w obrębie nadgarstka.