28 lipca – Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby (WZW)
28 lipca obchodzimy Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby (WZW). To doskonała okazja by przypomnieć, że wirusowe zapalenia wątroby różnych typów są nazywane cichą epidemią. Dlaczego? Ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zakażenia wirusem przez wiele lat, choroba rozwija się powoli i w początkowych stadiach nie daje praktycznie żadnych charakterystycznych objawów.Wirusowe Zapalenie Wątroby w skrócie nazywane WZW wywoływane jest przez kilka rodzajów wirusów. Wirusy te oznaczane są literami alfabetu. Mamy do czynienia z wirusem zapalenia wątroby typu A (HAV), B (HBV), C (HCV), D (HDV), E (HEV), G (HGV).
W Polsce najczęściej występują zakażenia wirusem typu A, B i C. Pozostałe występują dość rzadko. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są jego przyczyny i co robić, by ustrzec się przed chorobą?
Przyczyny WZW
Zakażenie wirusem typu A nazywane jest najczęściej „chorobą brudnych rąk” występującą w złych warunkach sanitarnych i higienicznych i następuje poprzez:- kontakt z osobą chorą, jej stolcem,
- drogą pokarmową, np. poprzez spożywanie owoców morza,
- zakażone igły,
- kontakty seksualne.
Objawy WZW
Wirusowe zapalenie wątroby bardzo często nazywane jest żółtaczką, ale to określenie jest błędne. Żółtaczka może być objawem WZW. Samo zakażenie WZW może przebiegać jednak również bez żółtaczki – bardzo często WZW przebiega bezobjawowo, a jeśli występują pewne objawy, mogą być mylone z innymi schorzeniami.- Do najbardziej charakterystycznych objawów wirusowego zapalenia wątroby należą:
- osłabienie organizmu i uczucie zmęczenia,
- zaburzenia koncentracji i utrudnienie w wykonywaniu codziennych czynności,
- ból i powiększenie obwodu brzucha,
- utrata apetytu i zmniejszenie masy ciała,
- zażółcenie twardówki i skóry.
Leave a comment